ebanker
09 آذر 1401 - 12:46

۱۰۸ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در حوزه مشاغل خانگی به لرستان اختصاص یافت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان، گفت: امسال ۱۰۸ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در حوزه مشاغل خانگی به استان لرستان اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی جهانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان لرستان با بیان اینکه یکی مواردی که امروز در بیشتر کشورهای توسعه یافته به آن توجه جدی شده مشاغل و کسب و کارهای خانگی است، اظهار داشت: مشاغل خانگی مزایای بسیاری به ویژه برای بانوان دارند که باعث شده خیلی از افراد به سمت این نوع کسب و کارها بروند. 

وی با بیان اینکه مهمترین ویژگی کسب و کارهای خانگی کسب درآمد و توسعه معیشت خانوار در کنار دیگر اعضای خانواده است. 

جهانی افزود: ممکن است خانوار در ابتدا درآمد کمی داشته باشند یا درآمد آنها با مخارجشان مساوی باشد، اما با حمایت و فرهنگ‌سازی درست می توانند در آینده به سود بیشتری دست یابند. 

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان لرستان پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به مشاغل خانگی را یکی از عمده‌ترین مسائل روی آوردن مردم به این کسب کارها عنوان کرد و گفت: از سال 1390 در سطح کشور اعتبارات ویژه‌ای در حوزه مشاغل خانگی اختصاص یافت که پس از فراخوان و اطلاع‌رسانی به مردم در استان مبالغی توسط بانک‌ها به متقاضیان پرداخت شد. 

وی با بیان اینکه امسال در لرستان با تمهیدات لازم و همکاری‌های گسترده با دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان فنی و حرفه‌ای و جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش، توانمندسازی افراد متقاضی و بازاریابی و فروش ادارات مرتبط در بخش‌های مختلف اقتصادی 6 هزار و 111 مجوز فعالیت در این مشاغل صادر شد.

جهانی به مجوزهای صادر شده در دو حوزه مستقل و پشتیبان اشاره کرد و افزود: از این تعداد مجوز صادر شده 4 هزار و 328 طرح به صورت مستقل، یک هزار و 760 طرح به صورت پشتیبان حقیقی و 23 طرح تعاونی(پشتیبان حقوقی) در 515 رشته شغلی بوده است. 

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با بیان اینکه 90 درصد مجوزهای صادره در حوزه مشاغل خانگی به بانوان اختصاص دارد، تصریح کرد: 4 هزار 966 مجوز صادر شده مربوط به خانم‌ها و یک هزار 144 مجوز به آقایان اختصاص دارد که نشان از استقبال بیشتر بانوان برای کسب و کارهای خانگی است. 

جهانی با اشاره به تخصیص بیش از 108 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در حوزه مشاغل خانگی به لرستان، عنوان کرد: از شهریور 1400 و از محل اعتبارات سال گذشته و امسال 3 هزار و 138 طرح با مبلغ 176 میلیارد و 410 میلیون تومان به بانک‌های عامل استان معرفی شده است. 

وی افزود: تاکنون 102 میلیارد 140 میلیون تومان به یک هزار و 764 طرح مستقل و پشتیبان نیز  پرداخت شده است. 

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان لرستان با اشاره به اشتغال ایجاد شده در این حوزه، بیان کرد: با پرداخت این تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان در دو بخش مستقل و پشتیبان زمینه اشتغال برای تعداد 4 هزار 443 نفر فراهم شده است. 

جهانی مهمترین عامل پایداری و دوام کسب و کارهای خانگی در استان را حمایت و بازاریابی برای فروش محصولات تولیدی این نوع مشاعل عنوان کرد و گفت: ایجاد نمایشگاه‌های دائمی و بازارچه‌های موقت برای فروش محصولات مشاغل خانگی می‌تواند در بحث درآمد و پایداری این نوع مشاغل تاثیرگذار باشد که لازم است دستگاه‌های اجرایی با همکاری و هماهنگی زمینه ایجاد نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های محلی را فراهم کنند. 

وی گفت: متقاضیان و جویندگان شغل برای بهره‌گیری از تسهیلات ارزان قیمت مشاغل خانگی می‌توانند به سایت مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir/ مراجعه و ثبت نام کنند.

انتهای پیام/641/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 890008